Most aztán bőven van időnk tervezgetni, amire máskor a nagy rohanásban csak nagyon ritkán jut néhány percünk. Ilyen lehet például az okos otthonunk megtervezése. Mindenekelőtt, szeretném pontosítani a címet. A ’fillérekből’ azt jelenti, hogy kb. 100.000 Ft-ból egy nem professzionális, de mégis remekül működő smart home-ot tudunk összeállítani. A bemutatásra kerülő rendszert több mint két éve, nyugdíjba vonulásom után kezdetem összerakni, azóta hiba nélkül működik.
Őszintén az okos otthonról:
- A Smart Home egy nagyszerű játék ( Elsősorban infantilis férfiaknak. De legalább olyan fertőző, mint a koronavírus. A feleségem simán elkapta a kórt. ). Ha valaki tud lelkesedni azért, hogy New York-ból felkapcsolja a nappalijában a lámpát, és azt leellenőrizze egy kamerával, vagy a Szlovákiában robogó gyorsvonatból lekapcsolja az otthoni fűtést, annak szüksége van okos otthonra.
- Az okos otthon sok, kényelmi funkciót biztosit számunkra. Lefekvés után ki megy ki lekapcsolni a konyhapult világítását? Ha éjszaka arra ébredsz, hogy nagyon hideg ( vagy meleg ) van, alvást színlelsz, hátha a párod majd megoldja vagy kipattansz az ágyból és csavarsz egyet a radiátor szelepén? Az okos otthon az igazi megoldás ezekre a hétköznapi, néha bosszantó, kényszerű emberi beavatkozásokra.
- A teljes igazság az is, hogy a tapasztalatom alapján a beruházás elég hosszú idő alatt térül meg. Egy kis fogyasztású ( 30 W) LED lámpát, ha véletlen tíz órán keresztül bekapcsolva felejtesz, akkor ez kb. húsz Forintodba kerül. Ha ezt a smart home meg is takarítja neked, belátható, hogy a világítással csak havi pár száz Forintot tudsz megspórolni, ami a mások oldalon majdnem el is megy a rendszer működtetésére használt villamos áramra. Ehhez képest jelentős megtakarítás érhető el a lakás fűtésének szabályozásával. Ez teszi lehetővé, hogy a fenti beruházási költségünk tíz éven belül megtérülhet. Igaz addigra az egész technikailag elavul.
Mit tud a cucc?
- Valamennyi alább felsorolt funkciót a mobiltelefonunk egy applikációjával kezelhetjük, bárhonnan a világból – munkahely, nyaralás, utazás stb. és természetesen otthon – ahol van Internet elérésünk.
- A lakás világításának vezérlése hét áramkörrel, ami történhet a kapcsoló érintéséven – mint a mobil kijelzője – távirányítóval vagy az applikációval. Plusz egy áramkör – dekorációs háttérvilágítás – csak applikációval. Ezekhez időzítés és feltételek is kapcsolhatók.
- A lakás fűtésének szabályozása három a rendszer által szabályozott radiátor segítségével, hőmérséklet mérés alapján teljesen automatikusan, de az applikációval szükség esetén manuálisan is.
- A hálószoba redőnyének átalakítása elektromotoros működtetésre és ennek vezérlése az applikációból, illetve időzítése.
- Valamennyi a lakásban ( a központi egység látóterében elhelyezett ) Infravörös vezérlésű eszköz, TV , házi mozi, set top box , projektor, HIFI, légkondicionáló stb. elérése és vezérlése a mobiltelefonos applikációból.
Az eszközök jelentős részét az Aliexpress-ről rendeltem meg, ezek jellemző árát USD –ben adom meg, míg néhány eszközt itthon vásároltam meg, ezek árát természetesen Forintban közlöm. Ha elkészültek terveid, sajnos nem ideális most megrendelni az alkatrészeket a szuper gyenge Forint miatt. Semmiképpen sem egyszerre rendelj meg mindent, mert akkor a csomag eléri az ÁFA sőt még a VÁM határt is, így 27% ÁFA és a VÁM, valamint a Vámkezelés díja nagyon megdrágíthatja a beruházást.
Központ:
- Az okos otthon központi része a Broadlink RM Pro ( 38 USD ) ami gyakorlatilag egy intelligens univerzális távirányító és átjáró. Képes megtanulni a TV set top box, házi mozi, projektor, légkondicionáló infravörös távirányítóinak kódjait. A 433MHz –es rádiófrekvenciás sávban használt eszközök távirányító kódjait is felismeri, mint pl. villanykapcsolók, redőnymotor vezérlő. Kapcsolódik a WIFI 2,7GHZ-es frekvenciáján az otthoni hálózatodhoz is, ahol egyrészt felismeri a gyártó saját WIFI-is kapcsolóit. Biztosítja az IHC alkalmazáson keresztül, hogy az Internetről bárhonnan elérhessük eszközeinket.
- Fontos kiegészítő eszköz a Broadlink A1 ( 44 USD ) környezet érzékelő szenzor, különösen akkor, ha pl. a lakás hőmérsékletét szeretnéd vele mérni. De érzékeli még a páratartalmat, informál a levegő minőségéről, a fény és hangerőről. Ez az eszköz WIFI-n kapcsolódik az RM pro-hoz. Ha nem akarod ezeket a környezeti paramétereket felhasználni otthonod működtetéséhez, akkor ez az eszköz kihagyható a rendszerből, nem kell kötelezően megvásárolni.
Világitás:
- Bevallom véletlen találtam rá erre kapcsoló márkára, mert a legmenőbb kínai gyártónak van magyar képviselete, így az Aliexpress-en nem szállítanak Magyarországra. Itthon viszont annyira drága ez a típus, hogy a fenti árból ( 100 ezer ) szinte csak a kapcsolóimat vehettem volna meg. Így három darab két áramkörös SESOO ( 15 USD/ db ) és egy darab egy áramkörös ( 14 USD ) rádiós kapcsolóval oldom meg a lakásvilágítás, okos otthonhoz tartozó részét. ( Van néhány helység a lakásban ahol SESOO érintős, de nem rádió vezérelt kapcsolót használok. ) A kapcsolók egy üveglap érintésével ’mechanikusan’ és a 433 Mhz frekvencián a hozzájuk adott távirányítóval illetve a tanítás után Broadlink RM Pro -val működtethetők. A távirányítókat a tanítás után nem használjuk. A SESOO kapcsolók két éve kiválóan működnek. ( hengeres végű EU szabvány ! ) Teljesen elektronikusak, nincs bennük relé vagy reed-relé, nincs kattogás. Viszont van bennük egy parányi LED ami este egy nagyon picit világit. Van, akinek ez zavaró lehet, ha éjszaka arra ébred, hogy egy halványan világító ’malac orr’ vigyázza álmát.
- Egy dekoráció háttérvilágításomnak nincs ’igazi’ kapcsolója csak egy Broadlink SC1 ( 6,5 USD ) WIFI kapcsoló, amit a nyári és téli időszaknak megfelelően a beállított időpontokban kapcsol be és ki.
Fűtés:
A lakásunk egy házközponti fűtéssel rendelkező társasház része. A hőmérsékletet a radiátorokra szerelt mechanikus hőfokszabályzókkal állíthattuk be eddig. Volt éjszaka, hogy arra ébredtünk, hogy ki az a marha, aki éjnek idején ütvefúróval fúr. Nem, a lakók nagyon rendesek, csak a jó nevű márka hőszabályzó bimetálja rezonált be. A legegyszerűbb megoldás az lett volna, ha a hőmennyiségmérő után egy új szelepet építünk be, amit a Broadlink vezérel. Sajnos a mérődobozban nem volt elég hely, így falbontás és szakember kellett volna a központi szelep felszereléséhez, amely becslésem szerint felemésztette volna az okos otthon projekt teljes költségvetését. Kénytelen voltam lakásom öt radiátorából hármat szabályozhatóvá tenni. A délkeleti fekvésű otthonomban az enyhe telek miatt a másik két fűtőtestet eddig sem nagyon használtuk.
- Két radiátoromon a beruházó anno Danfoss szelepeket szerelt fel, a többire nem. (?) Erre a két szelepre az Aliexpress-en is lehet mágneses kapcsolót venni, de drágábban, mint itthon. Ezért ezeket itthon szereztem be ( 7000Ft/db ) míg a harmadikra Kínából rendeltem ( 12 USD ) Figyelni kell a típusra, átmérőre, feszültség ( a 230V-oshoz nem kell tápegység ) és, hogy alaphelyzetben ON vagy OFF!
- A mágneses szelepkapcsolók működtetéséhez szükségünk van még három Broadlink SC1 WiFi ( 6,5 USD/db ) kapcsolóra.
A Broadlink A1 méri a lakás hőmérsékletét, az RM Pro –ba beírhatunk egy feltétel sort, hogy hány Celsius fokon kapcsoljon be és milyen hőmérséklet elérésénél kapcsoljanak ki a radiátorok. Egy Broadlink A1-el sajnos csak egy hőmérsékletmérési pontunk van, és csak egész fokokat tudsz megadni a feltételben, de ilyenkor gondolj a megvalósítás költségeire. Ez a gyakorlatban azért nem olyan nagy gond. Keresni kell egy optimális pontot a lakásban az A1 környezeti érzékelőnek. Az 1 fokos intervallum a fűtőtestek hő tehetetlensége miatt kb. másfél fok ingadozást jelent a lakásban. Nem tökéletes, de a gyakorlatban alig érezhető ennyi hőingadozás.
Motoros redőny
A hálószobán volt egy nem túl régi (megörökölt) műanyag redőny. Mivel a redőny végleges elvesztése sem jelentett volna számomra nagy csapást ezért szorongások nélkül kezdtem hozzá az átalakításhoz. A redőny hengere szabványos 40 mm-es nyolcszögletű volt, így redőnymotort egyszerűn behelyeztem a ’henger’ közepébe. Kellett még négy fúrás a rögzítéshez és már kész is. Nagyon jó videót találtam a neten, ami sokat segített. Rendeltem egy rádiós redőny vezérlőt Kínából. De szerettem volna kipróbálni illetve a motorral addig is használni a visszaszerelt redőnyömet. Megvettem hát az itthon kapható legolcsóbb redőnykapcsolót kb. annyiért, mint amennyiért a rádióst rendeltem Kínából. Borzalmas, szinte használhatatlan volt…
- A redőnymotort ( 15000 Ft) a Conrad-nál vásároltam egy évvel ezelőtt még 12 ezerért. Természetesen ez is Kínai, de a motor tömege miatt a szállítási költség miatt drágább kintről rendelni.
- A redőnyvezérlő ( 7,5 USD ) rendelkezik billentyűzettel is, de érthetetlen módon a vezetékek bekötése enyhén szólva nem felel meg az érintésvédelmi szabályoknak. A kipróbáláson kívül nem is használtam ezeket. A 433Mhz-en működő rádiós rész könnyen összekapcsolható a Broadlink –el. Lehet időzíteni és feltételhez is kapcsolni, ha akarod. A mobilom minden reggel 7:00-kor ébreszt, majd 7:02-kor az okos otthon felhúzza a redőnyt és este sötétedéskor leengedi azt.
Egyebek:
- A project költségvetésébe belefért még egy Broadlink SP3 WIFI ( 13USD ) okos konnektor, amit arra használok, hogy a kis lomos helységünkben a szekrény tetején lévő NAS melletti idősebb HP nyomtatómat bekapcsoljam, ha nyomtatni szeretnék.
- Része a rendszernek, bár nem kapcsolódik a Broadlink-hez egy Sricam ( 30 USD ) forgatható biztonsági kamera, ami a felvételeket rögzítheti saját SD kártyájára, és a NAS –ra is. De legfontosabb funkciója, hogy ezzel lehet megnézni valóban felkapcsolódott-e a nappaliban a világítás, amikor valamelyik utazásunk során rábökök az ikonjára a telefonomon.
Nagyjából ennyit lehet kihozni a fenti összegből. Az eszközöket nem kell összekötni, forrasztgatni, beszerelésük a - redőnymotor kivételével - egyetlen csavarhúzót igényel. Villanyszerelésből: fázis, nulla, védőföld ismerete. Informatikából: alap jártasság app-ok telepítése és használatából.
Kihasználva a karantén semmittevését egy Google Home HUB-al ( 35000 Ft ) tettem fel a koronát – hogy stílusos legyek – az okos lakás projektemre. A Google Home alkalmazás átveszi a Broadlinkes eszközeimet illetve még egy csomó további okos eszközt is felismer. Nekem egy Xiaomi robot porszívóm és egy Xiaomi asztali lámpám kapcsolódik még a Google Home-hoz. A Google Home HUB okos keret segítségével már el is ’beszélgethetünk’ készülékeinkkel. Hangutasítással kapcsolhatjuk a világítást, a fűtést, a redőnyt és indíthatjuk el a porszívót. Sajnos a HUB nem tud magyarul, de nagyon okos és ’félszavakból’ is megértjük egymást. Cserébe még számtalan nagyszerű szolgáltatása van, pl. egy bluetooth vevővel – amit a HIFI -re kapcsolunk – el is felejthetjük az összes létező hanghordozót.
Most inkább maradj otthon és tervezd meg okos otthonodat!
Utóirat 2020.12.02 :
A blog statisztikából látom, hogy néhányan még olvasgatjátok a bejegyzésemet.
Időközben a Broadlink egy újabb appot fejlesztett, ami az eddigi legjobb és kiválóan kezeli a fenti eszközöket.Figyelembe vehetsz külső paramétereket is. Nekem a SUNSET jött be nagyon. A helyi naplementéhez kapcsolom a redőny lehúzását és az esti hangulat világitás bekapcsolását. ( Néha néhány percet késik. ) Nagyszerű lehetőség a ROUTINES funkció ahol feltételhez kötött parancsokat adhatsz ki a lakásod működéséhez. Nagyon javaslom a letöltését !